ATMEGA8-16AU Programmable IC Chips In-System Programmable Flash
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : Anterwell
Model Number : ATMEGA8-16AU
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 20pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 8300pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : Please contact me for details
Operating Voltage : 4.5 - 5.5V
Speed Grade : 0 - 16 MHz
I/O : 23 Programmable I/O Lines
Packages : 28-lead PDIP, 32-lead TQFP, and 32-pad QFN/MLF
Contact Now
8-bit with 8K Bytes In-System Programmable Flash
ATmega8 ATmega8L
Features
• High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 130 Powerful Instructions
– Most Single-clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-chip 2-cycle Multiplier
• Nonvolatile Program and Data Memories
– 8K Bytes of In-System Self-Programmable Flash Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits In-System Programming by On-chip
Boot Program True Read-While-Write Operation
– 512 Bytes EEPROM Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 1K Byte Internal SRAM
– Programming Lock for Software Security
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler, one Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Three PWM Channels
– 8-channel ADC in TQFP and QFN/MLF package Eight Channels 10-bit Accuracy
– 6-channel ADC in PDIP package Eight Channels 10-bit Accuracy
– Byte-oriented Two-wire Serial Interface
– Programmable Serial USART
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated RC Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Five Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, and Standby
• I/O and Packages
– 23 Programmable I/O Lines
– 28-lead PDIP, 32-lead TQFP, and 32-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 2.7 - 5.5V (ATmega8L)
– 4.5 - 5.5V (ATmega8)
• Speed Grades
– 0 - 8 MHz (ATmega8L)
– 0 - 16 MHz (ATmega8)
• Power Consumption at 4 Mhz, 3V, 25°C
– Active: 3.6 mA
– Idle Mode: 1.0 mA