128K Bytes Sound IC Chip Programming ATMEGA128-16AU 8 Bit Microcontroller
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : A tmel
Model Number : ATMEGA128-16AU
Certification : Original Factory Pack
Place of Origin : Taiwan
MOQ : 5pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T , Western Union,PayPal
Supply Ability : 900PCS
Delivery Time : 1 Day
Packaging Details : please contact me for details
Shipment : DHL, Fedex, TNT, EMS etc
Main Line : Ic,module,transistor,diodes,capacitor,resistor etc
Flash Memory : 512 Bytes EEPROM
Voltages : 2.7V to 5.5V
Condition : 100% new&Original
Package : TQFP-44
Contact Now
ATMEGA128-16AU 8-bit Microcontroller with 128K Bytes In-System Programmable Flash
FEATURES
High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture – 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution – 32 x 8 General Purpose Working Registers – Fully Static Operation – Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz – On-chip 2-cycle Multiplier
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation – Programming Lock for Software Security
• 7 Differential Channels in TQFP Package Only
• I/O and Packages – 32 Programmable I/O Lines – 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
• Operating Voltages – 2.7 - 5.5V for ATmega16A
• Speed Grades – 0 - 16 MHz for ATmega16A
• Power Consumption @ 1 MHz, 3V, and 25°C for ATmega16A – Active: 0.6 mA – Idle Mode: 0.2 mA – Power-down Mode: < 1µA